A projekt bemutatása

A projekt Hidas település ivóvízminőség-javítását célozta meg, hogy a lakosság egészséges ivóvízzel való ellátását az érintett településen ivóvízminőség-javításával megvalósítsa. Hidas település vízellátása Bonyhádról vízátvétellel, összekötő vezeték és nyomásfokozó létesítésével került megoldásra.


Hidas beruházás előtti vízműrendszerének bemutatása

A település vízmű üzemeltetője a Mezőföldi Regionális Víziközmű Kft. volt. A víztermelést 1 db üzemelő kút biztosította. Víztisztító technológia nem üzemelt. A kutak vizei határérték felett ammóniumot, ill. kifogásolható mennyiségben mangánt tartalmazott. A nyersvíz minősége alapján a vizet kezelni kellett.

A víztárolást 2 db tároló medence biztosította (Bányatelep-Arany J. u.), melyek belső bevonatának javítása, és a szerelvények, kapcsolódó szerkezetek cseréje elengedhetetlen volt. A Petőfi utcai átemelő villamos berendezéseinek teljes cseréjére is szükség volt. A hálózat egy része elavult ac. cső vagy nem megfelelő állapotú PVC cső volt, a tolózárak nem, vagy nem megfelelően működtek, és gyakoriak voltak a csőtörések, ezért vezetékszakaszokat és tolózárakat cseréltek.


A projekt megvalósulása

A vízátvétel a Bonyhádi vízműrendszerről került megoldásra, ahol rendelkezésre állt megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvíz Hidas település ellátására. A bonyhádi vízbázisból vízkezelés után szolgáltatott víz megfelelt az egészségügyi és törvényi előírásoknak.
A hidasi meglévő kút üzemen kívüli tartalékba helyezése történt meg. A létrejött vagyonelemek Hidas ellátását szolgálták és a település tulajdonába került.
Majd vagyonátadással az egész víziközműrendszer tulajdonosa 2023.06.21. napjával a Nemzeti Vízművek Zrt. lett.


  • I. Összekötő vízvezeték

Hidas település vízellátása Bonyhádról történő vízátadással és összekötő vízvezeték megépítésével került megoldásra.
A vízátvétel Bonyhád felől a tervezett összekötő vízvezeték építésével és Hidas település végén (Rákóczi u. bevezető szakasz – Autómosó) elhelyezett aknában egy nyomásfokozó berendezés kiépítésével valósult meg.
Az összekötő vízvezeték a „Sebestyén autójavító műhely” közelében csatlakozott le az üzemelő bonyhádi vízvezetékről a meglévő tolózáraknában. Ezután keresztülhaladt a Bonyhád-Dombóvár összekötő közúton, majd keleti oldalán folytatódott, áthaladt a Bonyhád gázátadó állomás bekötő útján és a 6-os számú főúton. Az összekötő vízvezeték nyomvonala végig a 6-os főút déli részén haladt, majd kelet felé fordult, a Vasútállomás irányába, végül a „régi 6-os” közút mellett haladt tovább Hidas felé. A vezeték keresztülhaladt a vasútvonalon, a Völgységi-patakon és a Vegyi bekötő úton is, és végül egy új nyomásfokozó aknában csatlakozott a meglévő hidasi üzemelő vízvezeték-hálózathoz. Az út-, vízfolyás- és vasút keresztezéseknél a vízvezetéket védőcsőbe helyezték. A vízvezeték 2700 fm hosszban épült meg, és két új föld feletti tűzcsap is létesült.


  • II. Vízvezeték rekonstrukció

Hidas településen szükségessé vált a hidasi ivóvízelosztó hálózaton az elavult ac. cső vagy nem megfelelő állapotú PVC cső cseréje. A rekonstrukcióra kijelölt szakaszon az ivóvízvezetékek anyaga elöregedett, ezért indokolttá vált a korszerűtlen csövek korszerű - nagyobb üzembiztonságot nyújtó - műanyag vezetékre történő cseréje a meglévő vezetékek rekonstrukciója.

A hálózatrekonstrukció keretein belül a vezetékcsere három helyszínen valósult meg: a Kossuth Lajos utca, a Dózsa György utca és a Bem utca.

Kossuth u.
A Kossuth Lajos utca 89. szám előtt a meglévő vízvezetéken lévő tolózáraknától a vezetékhez kapcsolódva indult, és a vízvezeték teljes hosszán a meglévő vízvezeték nyomvonalán az úttest déli oldalán került kiépítésre a Kossuth u. 41. házszámig.

A csere 390 fm hosszban valósult meg, és kiépült 1 db új föld feletti tűzcsap is (K.55).

Dózsa u.
A tervezett vízvezeték a Dózsa György utca 6-os főút felőli végénél lévő meglévő föld feletti tűzcsaptól indult, innen a tervezett vízvezeték teljes hosszán a meglévő vízvezeték nyomvonalán, az utca keleti oldali járdában, illetve padkájában került megépítésre a volt Bútorgyár-VOSZK ipartelep sarkán található aknáig, ahol a meglévő vízvezetékhez csatlakozott.

A vezeték az Öregárok-patakot is keresztezi, itt a meglévő csőhíd kiváltásával, meder alatti átvezetéssel, védőcsőben került kialakításra.

A csere 250 fm hosszban valósult meg, és kiépült 1 db új föld feletti tűzcsap (D.12).

Bem u.
A kiváltandó gerincvezetékhez csatlakozó vízbekötések szintén cserélve lesznek, a meglévő vízmérő helyekig.

A vízvezeték a Petőfi Sándor utca és a Bem utca kereszteződésében található meglévő tolózáraknától indult. Innen a vízvezeték teljes hosszán a korábbi vízvezeték nyomvonalán a Bem utca útburkolatában került megépítésre, az utca teljes hosszában.

A csere 160 fm hosszban valósult meg, és kiépült 1 db új föld feletti tűzcsap (B.6).

Egyéb hálózaton végzett rekonstrukciók
  • Hálózaton elvégzett rekonstrukciók és mechanikai tisztítás: Ahhoz, hogy vízminőség romlás ne következzen be szükséges volt a hidasi korábbi vízvezeték-hálózat mechanikai tisztítása, összesen 14.476 m hosszban. A hálózaton a korábbi csomópontok tisztítóidommal nem rendelkeztek, ezért a csomópontok átépítésére is szükség volt 20 db csomópont esetében.
  • Tárolók felújítása: A víztározók felújítása során a belső bevonat kialakítása, valamint a tárolóhoz kapcsolódó szerelvények és kiegészítő szerkezetek cseréje, felújítása is megtörtént.
  • Átemelő akna felújítása: A Petőfi utcai átemelő/nyomásfokozó villamos berendezéseinek felülvizsgálata és javítása is elvégzésre került.